Wersje systemu Windows 10

System operacyjny Windows 10 występuje w kilku wersjach. Nas jako odbiorców, w tym przenośnych urządzeń, będą interesowały tylko dwie z nich:

  1. Windows 10 Home – głównie zalecany dla indywidualnych użytkowników. To naturalny wybór systemu dla osób, dotychczas korzystających z Windows 7 Home czy Windows 8. Charakteryzuje się pracą komputera bez podłączonej sieci komputerów w domenie, bezpiecznym Internetem, zainstalowanej przeglądarki Edge czy pracą w trybie tabletu.
  2. Windows 10 Pro – wersja ta jest dedykowana zaawansowanym użytkownikom oraz firmom. Jest następcą Windows 7 Professional i Windows 8 Pro. Umożliwia centralne zarządzanie systemem, podłączenie do domeny Active Directory i inne zaawansowane funkcje.

Warto jeszcze wyróżnić następujące edycje Windows 10:

  1. Windows 10 Mobile przeznaczone na smartfony i tablety. Ciekawą sprawą jest, że ta wersja systemu pozwala podłączyć smartfon do dużego ekranu i pracy na nim jak z komputerem. Dotyczy to wybranych modelów telefonu, do których należy dokupić specjalną przystawkę.
  2. Windows 10 Enterprise – przeznaczona dla dużych firm. Jest kontynuacją systemów Windows 7 Enterprise i Windows 8 Enterprise. Ta wersja licencji jest dostępna dla użytkowników firm, którzy wykupili więcej niż pięć licencji na określony produkt w ramach jednego z programów wolumenowych.

Wszystkie edycje Windows 10 poza Windows 10 Mobile są dostępne w wersji 32 i 64-bitowej. Ograniczeniem wersji 32-bitowej jest obsługa do 4 GB pamięci RAM. Wszystko zależy od typu płyty głównej. Dla użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów zalecaną wersją systemu Windows 10 jest wersja 64–bitowa.

Szczegółowe porównanie systemów Windows 10 znajduje się tutaj.

Kupując nowy laptop z Windows 10 zwykle w cenę wliczona jest wartość systemu. Gdybyśmy do obecnego komputera chcieli zmienić wersję systemu na inną należy liczyć się z kosztami z bieżącego cennika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *