Systemy operacyjne w komputerach

W poniższym artykule przedstawię czym jest system operacyjny i do czego służy. Kupując nowy komputer zwykle mamy już zainstalowany system operacyjny. Na ogół jest to najnowsza wersja systemu Windows lub rzadziej  któraś wersja systemu z rodziny Linux. Czasem zdarza się, że sprzedawany towar nie posiada zainstalowanego systemu.

Czym jest system operacyjny?

System operacyjny jest środowiskiem, dzięki któremu pracują wszystkie aplikacje na naszym komputerze. To podstawowe oprogramowanie działające w naszym sprzęcie. Bez systemu nie byłoby możliwości korzystania z komputera. Sam w sobie zawiera pewne podstawowe funkcje tj. uruchomienie dysków, rozpoznanie klawiatury, program do przeglądania stron internetowych czy do odtwarzania muzyki itp. Kupując komputer zwykle systemy operacyjne są standardowo wgrane. Jedyna różnica to wersja lub rodzaj systemu.

Systemy operacyjne

Przeglądając oferty różnych sklepów z elektroniką można zorientować się, że w komputerach mogą być zainstalowane różne systemy. Są to: Windows (najbardziej popularny), Mac OS i Linux. Najpopularniejszym systemem na świecie jest Windows. Używa go ok. 90% użytkowników komputerów na świecie. Co kilka lat jest wydawana kolejna wersja systemu. Jeżeli kupiliśmy sprzęt z wcześniejszą wersją, wcale nie oznacza to, że jak tylko pojawi się nowsza wersja to od razu trzeba ją zaktualizować lub zmieniać urządzenie na nowe.

Nowsza wersja systemu nie musi oznaczać, że będzie on lepszy. Przykładem może być wypuszczenie przez producenta, firmę Microsoft, ósmej wersji Windowsa. Nie został on pozytywnie przyjęty przez użytkowników,  ze względu na to, że był on bardziej przystosowany do urządzeń dotykowych aniżeli do normalnego komputera, pracującego z klawiaturą i myszką.

Windows

Historia systemu sięga lat 90-tych, kiedy firma Microsoft stworzyła oprogramowanie, które zrewolucjonizowały sposób komunikowania się przeciętnego użytkownika z komputerem, wykorzystując przejrzyste środowisko graficzne. Kolejne wersje systemów Windows wykorzystywały coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Najbardziej popularną wersją systemu w całej historii był Windows XP. Za zupełnie nieudany system uznano Windows Millenium oraz Windows Vista. Obecnie najpopularniejszym systemem z rodziny Windows jest Windows 7. Ale najnowszą wersją jest Windows 10, wydane w 2015 roku. Użytkownicy systemów Windows 7 oraz Windows 8, Windows 8.1 przez rok czasu mogli za darmo zaktualizować system operacyjny do najnowszej wersji. W związku z tym, że jest bardzo popularny może być również niebezpieczny, gdyż wiele wirusów i zagrożeń tworzonych jest pod ten system.

Unix/Linux

Charakteryzuje się tym, że jest rozpowszechniany w ramach licencji GPL, czyli użytkownik ma prawo do bezpłatnego użytkowania systemu oraz rozwijania go. Kod źródłowy Linuxa oraz sam system są zatem bezpłatne i dostępne dla każdej osoby bez żadnych ograniczeń. Pod kontrolą Linuxa możliwe jest uruchomienie niemal wszystkich aplikacji Windows, jednak aby to było możliwe należy posiadać odpowiedni program tzw. emulator. Swoją popularność zawdzięcza również dzięki wysokiej stabilności działania, co przełożyło się na szerokie zastosowanie w narzędziach serwerowych i programistycznych. System Linux jest nieco mniej przyjazny dla użytkownika w porównaniu do systemu Windows, jednak z każdym kolejnym wydaniem sytuacja ta się zmienia na korzyść. Popularne systemy z rodziny Linuxa to: Ubuntu, Debian. W przypadku tego systemu prawie nie występują wirusy.

Mac OS

To komercyjny, płatny system firmy Apple, przeznaczony dla komputerów typu Macintosh. Dobrze zoptymalizowany i posiada przejrzyste środowisko graficzne. Najnowsza wersja tego systemu to OS X.

System operacyjny w chmurze

Ostatnie lata to także rozwój technologii wysyłania plików w tzw. chmurę, czyli w miejsce dostępne w Internecie. W chmurę przenoszą się także systemy operacyjne, czego przykładem jest system Google ChromeOS. System ten pojawił się na rynku w 2010 roku i jest instalowany na dedykowanych mu laptopach. Bazuje na Linuxie i przede wszystkim opiera się na dostępie do Internetu. Gdy go nie ma jego możliwości są niewielkie.

Cena

Systemy z rodziny Windows są płatne. Różnią się miedzy sobą różnymi wersjami jednego wydania systemu, np. Home, Home Premium, Business itp.

Linuxy są darmowe we wszystkich wersjach. Jednak w przypadku, np. Ubuntu od pewnego czasu w panelu uruchamiania programów może wyświetlać propozycje(reklamy) od Amazon i Canonical (ostatnia firma jest wydawcą systemu).

Mac OS’y są płatnymi systemami dostarczanymi wraz z komputerami typu Macintosh.

Podsumowanie

Dzięki systemowi operacyjnemu możemy korzystać z komputera. Posiada podstawową funkcjonalność, żeby przeglądać zasoby internetu, posiada przeglądarkę graficzną, edytor tekstu itp. Linux jako jedyny jest bezpłatnym systemem, ale jest nie co trudniejszy w instalacji i obsłudze dla osób początkujących. Pod ten system jest sporo darmowego oprogramowania, które z powodzeniem zastąpią płatne programy. To bardzo stabilny system. W ostatnim wydaniu Ubuntu mogą pojawić się reklamy.
Windows jest najbardziej popularny. Kupując nowy komputer w większości przypadków będzie właśnie on zainstalowany na sprzęcie. Po pierwszorazowym uruchomieniu komputera wystarczy przejść przez kilka kroków instalacji systemu i od razu możemy korzystać z dostępnych programów, internetu itp. Ciekawostką jest to, że jeżeli korzystamy z systemu Windows 10 na komputerze oraz tablecie, możemy tak skonfigurować urządzenia, aby korzystając z jednego i drugiego nie odczuwając różnicy że są to inne sprzęty. Wygląd profilu i funkcjonalność będą zbliżone.

Mac OS podobnie jak Windows jest płatny i charakteryzuje się specyficznym wyglądem, ale w przypadku umiejętności obsługi systemu największe znaczenie ma indywidualna gotowość do jego nauki.

Każdy z powyższych systemów posiada wady i zalety. Jednak oglądając oferty elektro marketów w większości sprzedawanych komputerów zwykle jest zainstalowany Windows. Ma on ogromną zaletę, że jest bardzo przyjazny dla osób zaczynających swoją przygodę z komputerem oraz to, że większość programów jest właśnie pod ten system projektowana. Wykorzystuje go wiele firm i korporacji.

W raz z dzisiejszym artykułem rozpoczęliśmy serię artykułów na temat systemu operacyjnego Windows 10. Przez najbliższe kilka miesięcy postaram się Państwu pokazać nowy system firmy Microsoft.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_osobisty
www.netmarketshare.com
https://www.bryk.pl/wypracowania/pozosta%C5%82e/informatyka/20000-systemy_operacyjne.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mac_OS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *