Kupno biletu na pociąg

Czasem zdarza się sytuacja, w której chcemy wybrać się w podróż pociągiem i należy go wcześniej zarezerwować. W tym artykule dowiesz się jak to wszystko należy zrobić krok po kroku.

Założenie jest takie, że chcemy wybrać się w podróż pociągiem z Krakowa do Poznania. Poniższe zrzuty ekranowe zostały wykonane kilka tygodni temu. Serwis PKP jest cały czas rozwijany i niektóre opcje mogą się różnić od stanu rzeczywistego, gdyż cały czas serwis jest zmieniany i rozwijany.

  1. Otwieramy przeglądarkę i w pole adresowe wpisujemy adres strony internetowej http://rozklad-pkp.pl (lub klikamy na link).

2. W pole Z wpisujemy Kraków i z podpowiedzi wybieramy Kraków Główny, w pole DO wpisujemy Poznań i wybieramy z podpowiedzi Poznań Główny, wybieramy odpowiednią datę i godzinę. Możemy również zaznaczyć, klikając lewym przyciskiem myszy, połączenia bezpośrednie, gdy jest nam potrzebna taka opcja. Gdy już wszystko wybierzemy klikamy WYSZUKAJ POŁĄCZENIE.

3. Pojawi się spis wszystkich połączeń PKP na danej trasie, w naszym przypadku połączenia Kraków Główny – Poznań Główny.

Gdy wybierzemy już właściwe połączenie z odpowiednią godziną odjazdu i przyjazdu i bez przesiadki to po prawej stronie znajduje się przycisk KUP BILET. Należy na niego kliknąć lewym przyciskiem myszy jeden raz.

Gdy chcemy poznać szczegóły trasy można kliknąć po lewej stronie opcję Rozwiń.

4. Po wybraniu właściwego pociągu pojawi się zaznaczony pociąg, który można zarezerwować.

5. Klikamy na strzałeczkę > i widzimy szczegóły połączenia.

Jeżeli wszystko się zgadza klikamy Dalej.

6. W tym miejscu należy wpisać dane podróżnego i wybrać rodzaj zniżki na bilet, klikając na Wybierz. gdy pozostałe zniżki są niedostępne jest napisana taka informacja.

7. Kolejny krok to okno logowania lub rejestracji. Jeżeli posiadamy konto w kolumnie MOJE KONTO wpisujemy dane do logowania: login i hasło i zatwierdzamy ZALOGUJ SIĘ.

8. Jeżeli dawno nie logowaliśmy się do swojego konta, a między czasie zmienił się regulamin może pojawić się następujące okienko do zaakceptowania. Wtedy wystarczy kliknąć na kwadracik przy „Oświadczam, że…” i kliknąć DALEJ.

9. Teraz pojawi się podsumowanie biletów wraz z miejscem i możliwość wyboru formy zapłaty. W tym przykładzie zapłaty za bilet dokonamy poprzez system PAYU. Zatem klikamy na tę ikonkę.

10. Na kolejnym ekranie pojawi się podsumowanie. W tym momencie należy wybrać swój bank i kliknąć na nim lewym przyciskiem myszy i wybrać opcję Płacę.

11. Ja wybrałem Bank PEKAO SA i na jej stronę zostałem przeniesiony.

W tym miejscu należy wpisać swój numer klienta do bankowości elektronicznej (po prawej stronie) i wybrać dalej, gdzie kolejnym krokiem będzie wpisanie hasła i zatwierdzenie przelewu.

W lewej części okna znajduje się kod QR. Dla posiadaczy aplikacji PeoPay w telefonie komórkowym jest dużo szybsza metoda poprzez zbliżenie telefonu do kodu QR i zatwierdzenie płatności w aplikacji.

12. Jeżeli wszystko dobrze zostało wykonane powinniśmy otrzymać taki komunikat.

13. Po chwili zostaniemy przeniesieni do Pulpitu na stronie PKP, gdzie można bilet wydrukować, zrezygnować lub go anulować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *