Genialne sposoby wykorzystania Google przy wyszukiwaniu

Wyszukiwarka Google wciąż jest udoskonalana a firma cały czas pracuje nad jej funkcjonalnością. Korzystanie z niej jest dziecinnie proste, ale nie każdy zna kilka trików, które mogą ułatwić nam wyszukiwanie informacji za jej pomocą. Poniżej pokaże kilka ciekawych funkcji, o których warto pamiętać. Warto dodać, że Google podpowiada w przypadku literówek, wynik jest dopasowywany względem historii dotychczasowej aktywności w sieci oraz bieżącej lokalizacji.

Wyszukiwanie w przeglądarce

Najprostsza czynność to wejść na stronę www.google.pl wpisać szukaną frazę w formularz Google i kliknąć Enter. Można to samo wykonać wpisując szukaną frazę w pasek adresowy przeglądarki i kliknąć Enter. Efekt będzie taki sam, a mniej klikania.

Aktualny kurs walut

Aby otrzymać aktualny kurs walut wystarczy wpisać frazę „kurs dolara” i otrzymamy aktualny kurs.

Przeliczanie waluty

Google pomoże nam w przeliczeniu waluty wg aktualnego kursu. Wystarczy wpisać frazę, np. 20 dolarów na PLN

Przeliczanie wartości i miar

Google pozwala także w przeliczaniu miar, np. 20cm na cal

Czas i data w wybranym mieście

Można również sprawdzić aktualną godzinę w wybranym mieście, np. czas sydney.

Sprawdzamy prognozę pogody

Google pozwala również sprawdzić aktualną prognozę pogody bez wchodzenia na inne strony. Robimy to wpisując hasło pogoda i wybrane miasto, np. pogoda chrzanów

Sprawdzanie lotów

Aby zobaczyć rozkład lotów w określonym mieście wystarczy wpisać loty z lub loty do i nazwę miasta bądź lotniska, np. loty z krakowa. Poniżej pojawi się formularz gdzie możemy wpisać gdzie chcemy lecieć i za ile.

Wschód i zachód słońca w dowolnym miejscu na świecie

Aby uzyskać taką informację wystarczy tylko wpisać wschód słońca i nazwa miasta lub zachód słońca i nazwa miasta, np. wschód słońca sydney.

Atrakcje w mieście

Aby dowiedzieć się co warto zobaczyć w danym mieście wystarczy w Google wpisać nazwe miasta i hasło atrakcje, np. kraków atrakcje

Repertuar kina

Google na postawie naszej lokalizacji po wpisaniu hasła film i wybrane miasto pokaże tytuły filmów, które są grane w kinach w naszej okolicy, np. film chrzanów

Wyszukiwanie piosenek i albumów danego wykonawcy

Wpisując frazę piosenki i wykonawcę otrzymamy listę tytułów artysty, np. piosenki madonna. Po wybraniu jednej z nich można ją odsłuchać.

Bibliografia wybranego autora

Po wpisaniu frazy książka i nazwisko autora otrzymamy cały jego dorobek twórczy, np. książki Sienkiewicz

Wyszukiwanie filmografii wybranego autora

Wpisując frazę film imię i nazwisko aktora otrzymamy jego całą filmografię, np. film marek Kondrat

Wyszukiwanie filmografii wybranego reżysera

Wpisując frazę film imię i nazwisko reżysera otrzymamy jego całą filmografię, np. film patryk vega

Liczba ludności w wybranym miejscu

Wpisując frazę miasto, region, kraj i liczba ludności otrzymamy konkretną liczbę osób zamieszkujących dany teren, np. chrzanów liczba ludności, czechy liczba ludności

Przeglądanie starych gazet

Jeżeli chcielibyśmy przejrzeć archiwum starych gazet, dzięki usłudze Google News Archives(https://news.google.com/newspapers) jest już możliwe. Można tam zobaczyć kilkaset gazet wydawanych od 1860 roku, wyłącznie amerykańskich. To kopalnia wiedzy na temat m.in. tego co pisano w USA o II wojnie światowej i wielu innych wydarzeń jakie miały miejsce w Europie.

Wyszukiwanie głosowe

Można również wyszukiwać głosowo klikając na mikrofon i mówiąc do komputera lub telefonu.

Opis miasta czy kraju

Po wpisaniu hasła, np. Chrzanów po prawej strony otrzymujemy jego opis i kilka ciekawych informacji.

Szukanie treści na stronie, a nie w opisie

Jeżeli szukamy wartościowych treści, które faktycznie występują na stronach internetowych, np. pewne nazwy własne, tekst: sposoby na grypę itp., warto do wyszukania użyć funkcji z operatorem „allintext:”. Dzięki temu mamy pewność, że dana fraza faktycznie występuje na stronie.

Zastosowanie

  1. Wpisujemy w formularz Google następującą treść: allintext: domowe sposoby na grypę i przeziębienie
  2. Klikamy Enter
  3. Otrzymaliśmy wszystkie wyniki, gdzie na stronie jest użyty zwrot domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Szukanie frazy w adresie strony

Wynik wyszukiwania można ograniczyć wyłącznie do adresów stron, które zawierają określone słowo. Wykorzystamy tutaj operator „allinurl:”.

Zastosowanie

  1. W Google wpisujemy allinurl: zdrowie
  2. Klikamy enter
  3. Otrzymujemy wszystkie strony, których adres zawiera słowo zdrowie

Zastosowanie cudzysłowu

Aby uzyskać dokładniejszy wynik dla szukanej frazy można go wpisać w cudzysłów, jednak nie zawsze otrzymamy pożądany efekt. Dla pewnych fraz lepszy wynik otrzymamy bez użycia. Warto dodać, ze hasło w cudzysłowu wyświetla strony, na których użyty jest ta fraza w takiej kolejności jak wpisaliśmy.

Zastosowanie

  1. Wpisujemy w Google hasło: „zimowy tor saneczkowy karpacz”
  2. Klikamy Enter
  3. Otrzymujemy wynik stron, gdzie zostało użyte hasło.

Warto czasem pamiętać, ze wynik w cudzusłowiu i bez prawie się nie różnią, a wręcz otrzymamy trafniejszy wynik nie stosując go.

Szukanie osób w mediach społecznościowych

Jeżeli zależy nam na wyszukiwaniu w mediach społecznościowych warto zastosować przed frazą znak @, np. @sting. W ten sposób odnajdziemy profile artysty na Twiterze, Facebooku, Instagramie itp.

Przeszukiwanie określonej strony internetowej

Jeżeli chcemy otrzymać wynik z określonej strony lub domeny (np. .org, .edu czy .gov) na początku wpisujemy operator „site:” z odpowiednią wartością, np. site: www.chrzanow.pl burmistrz lub site: .org burmistrz

Liczby z określonego zakresu

Bardzo fajna funkcja gdy chcemy coś kupić. Załóżmy, ze chcemy kupić telewizor Samsung w przedziale cenowym 1500 zł a 2000 zł. Nie znamy modelu ani nie jesteśmy pewni jaką wielkość szukamy. W takim przypadku z pomocą przychodzi funkcja dwóch kropek „..”pomiędzy przedziałem cenowym, np. Samsung 1500..2000 . Oczywiście czym lepiej sprecyzujemy to czego szukamy tym wynik powinien być trafniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *