Facebook – co to jest?

Jakiś czas temu jeden ze studentów UTW zapytał mnie co to jest Facebook i do czego służy. Jego znajomi mają tam konta, a on nie może się odnaleźć w tej rzeczywistości. Słyszy, że na fejsbuku to, czy tamto, ale nie wie jak do tego wszystkiego się zabrać. Co więcej – te osoby nie bardzo wiedzą, jaka dla nich ma wynikać z tego korzyść. I właśnie dla takich osób postanowiłem napisać kilka artykułów dotyczących Facebooka.

Czym jest Faceboook?

Według Wikipedii Facebook to serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park.

A teraz po ludzku…

Zacznijmy czym jest serwis społecznościowy…. to strona internetowa, służąca do budowania kontaktów między różnymi ludźmi. Znajomość ta może być budowa na podstawie podobnych zainteresowań, wspólnym życiu prywatnym czy zawodowym itp. Umożliwia ona dzielenie się miedzy sobą zdjęciami czy filmami. Wspólne cechy serwisów społecznościowych  to tworzenie własnych profili, czyli jedna strona internetowa, na której wszystko się odbywa, a treści które zamieszczają użytkownicy napędzają tą stronę. To tak w skrócie.

Czasem słyszy się różne określenia. Raz mówi się że to fejs, raz fejsbóg(fejsbuk), a innym razem fejsik. Niemniej jakbyśmy to odmienili za każdym razem chodzi o ten sam serwis internetowy, jakim jest Facebook.com.

Czasem Facebooka przyrównuje się do strony Nasza-Klasa, czy NK.pl. Bo tak naprawdę te dwie nazwy to ten sam serwis internetowy. W wielkim skrócie można powiedzieć, że to jest taki polski odpowiednik fejsbuka. Jednak jest to zupełnie inna kategoria strony, która swoje lata świetlne ma już prawdopodobnie za sobą.

Podstawowa różnica to taka, że NK.pl powstała w Polsce zanim Facebook stał się tak popularnym i globalnym serwisem. Mimo że powstał jako pierwszy większość użytkowników przeszła jednak na fejsa. W NK.pl można znaleźć wyłącznie polskich znajomych, a na Facebook.com można znaleźć ludzi z całego świata.

W czerwcu 2017 liczba użytkowników na całym świecie na Facebooku wynosiła prawie 2 miliardy, a dziennie aktywnych jest prawie 1,3 mld osób. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Liczba użytkowników na całym świecie robi wrażenie.

Facebook pozwala nam utrzymać kontakt ze znajomymi, śledzić co się u nich dzieje, obserwować strony, wydarzenia czy zapisywać się do grup tematycznych.

Prywatność

Facebook ma kilka ustawień prywatności, czyli możemy coś wysłać do konkretnej osoby, opublikować całemu światu lub grupie osób. Wiele się mówi o zagrożeniach i niebezpieczeństwach ze strony social mediów, jednak jak w każdej dziedzinie życia należy zachować rozsądek co i dla kogo się publikuje. Oczywistym jest, że istnieje wiele zagrożeń i wszystko to co publikujemy może zostać wykorzystane. Dzięki podziałowi na to dla kogo publikujemy dane treści można obronić się przed wieloma zagrożeniami, chyba że nasz znajomy jest złodziejem….

Lubię to, czyli co?

Dość często słyszy się, że ktoś na fejsie dał lajka, ale o co w tym wszystkim chodzi? Jeżeli Ty lub ktoś inny opublikuje cokolwiek na Facebooku, a Ty klikniesz przycisk „Lubię to!” oznacza to, że publikacja jest fajna i podoba się, nie pozostawiając komentarza. Oczywiście jeżeli chcesz coś napisać w komentarzu to jest taka możliwość.

Jeżeli klikniesz „Lubię to!” pod filmem lub zdjęciem znajomego to:

  • Osoby, które mogą obejrzeć ten film, zobaczą, że go lubisz
  • Na Twojej osi czasu zostanie opublikowane zdarzenie na ten temat
  • Osoba, która opublikowała film, zostanie powiadomiona, że film Ci się podoba

Tablica

Dlaczego niby takie przeglądanie i lajkowanie Facebooka ma być takie fajne? A  no dlatego, że do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do tego, żeby przeczytać newsa należy wejść w podany link (np. w czytnikach RSS). Czym jest ta tablica? Po zalogowaniu się na konto pojawiają się komunikaty od znajomych, czyli że ktoś coś polubił, skomentował lub pojawiła się nowa wiadomość na stronie którą polubiłeś itp.

Wszystko jest podane na tacy. Wiemy co dzieje się u znajomych, gdzie byli na wakacjach, to że zjedli lody truskawkowe(pokazali zdjęcia), podzielili się jakimiś treściami czy informacjami udostępniając je. W jednym miejscu można stworzyć głębszą interakcję, można polubić, skomentować i wyrazić swoje emocje co do czytanego tekstu. Przede wszystkim wygoda i zupełnie inna forma niż bierne przeglądanie strony internetowej. Jeżeli lubimy stronę z ciekawymi artykułami od razu na tablicy widzimy informację, że pojawił się nowy artykuł.

Grupy

Jeżeli posiadasz jakieś szczególne zainteresowania, ciekawe hobby możesz zapisać się do grupy tematycznej na Facebooku. Grupa to zbiór osób, które się zapiszą o utworzona o określonej tematyce i zainteresowaniach. Jeżeli interesujesz się zdrową żywnością to możesz dołączyć do grupy, która się tym zajmuje lub sam ją utworzyć i zbierać społeczność która ma podobne zainteresowania. Tu znowu wymiana informacji jest dwukierunkowa, czyli Ty lub ktoś z grupy coś publikuje, udostępnia, a członkowie mogą lajkować, komentować i udostępniać dalej. Bardzo fajna sprawa gdy chcemy wypromować jakieś własne usługi lub działalność.

Hasztagi – o co chodzi?

Jak już założysz konto na fejsbuku niejednokrotnie zauważysz, że od czasu do czasu pojawią się słowa kluczowe pod opublikowaną treścią z takim znaczkiem #, np. #gry. Ten znaczek krzyżyka # to hasztag. Służą one by pogrupować tematycznie treści powiązane ze sobą. Klikając w niego przejdziesz w tę część strony, gdzie znajdziesz więcej informacji na dany temat. Hashtagi są bardziej popularne na takich stronach, jak Tweeter czy Instagram. Na fejsbuku też można je znaleźć.

Gry i aplikacje

Nie można również zapomnieć o tym, że na fejsbuku istnieje możliwość grania w gry społecznościowe, czyli możesz rywalizować ze znajomymi. Znam osoby, które założyły konto na Fecbooku tylko po to by grać! Sam wiele lat temu grałem w farmę, sadząc kukurydzę czy inne zboża. A takich i innych gier jest tysiące.

Podsumowując Facebook to bardzo fajne miejsce do nawiązania kontaktów, odświeżenia znajomości i utrzymania kontaktów z rodziną i znajomymi czy opublikowania ciekawych treści. Możesz w łatwy sposób publikować własne treści, a także komentować to co opublikowali inni. Można dołączyć do grup tematycznych i poszerzać zainteresowania z osobami o podobnym hobby. To także ogromna baza gier i aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *