Co nowego w ostatniej aktualizacji Windows 10

Po całym zamieszaniu związanym z Październikową aktualizacją Windows 10, Microsoft postanowił wydać ją jeszcze raz, tym razem poprawiając spotkane wcześniej błędy.

Przypomnijmy, po zainstalowaniu Windows 10 October 2018 Update użytkownicy z przerażeniem odkrywali, że aktualizacja usunęła ich pliki z kilku folderów tj. Dokumenty, Obrazy, Muzyka czy Wideo. Problemy z usuniętymi plikami oraz problemy z kwietniową aktualizacją nie przyniosły Microsoftowi dobrej sławy. Dlatego też zaraz po wykryciu problemów z jesienną aktualizacją firma postanowiła ją wstrzymać. Po naprawieniu błędów została wydana ponownie.

Microsoft wydaje co pół roku aktualizację rozwojową systemu Windows 10, które wnoszą nową funkcjonalność oraz usprawniają wcześniejsze problemy. Jednak biorąc pod uwagę liczbę kombinacji sprzętu i oprogramowania na jakiej jest dokonywana zawsze znajdzie się grupa użytkowników, gdzie proces ten nie zadziała poprawnie.

Jeżeli Twój komputer nie dostał jeszcze tej aktualizacji, wkrótce zostanie ona pobrana. Może się zdarzyć, że posiadasz najnowszą wersję systemu, ale nie wiesz że pojawiły się w nim nowe funkcje.
Zdjęcia z telefonu

Po październikowej aktualizacji pojawiła się nowa aplikacja Twój Telefon, która pozwala zsynchronizować SMSy i zdjęcia z telefonem z systemem Android. Na telefon natomiast należy pobrać aplikację, która umożliwi przeglądanie zdjęć z telefonu na ekranie komputera.
Wysyłanie wiadomości SMS z komputera

Wygodnie także będzie odpisać na SMSy z komputera. Dzięki aplikacji Twój komputer powiadomi Cię o nadejściu nowej wiadomości. Gdy zajdzie potrzeba napisania do kogoś nowej wiadomości w wygodny sposób można wyszukać z książki adresowej zsynchronizowanej z telefonu.
Kontrola zużycia energii w Menedżerze zadań

Drobna funkcja, przydatna szczególnie osobom korzystającym z laptopów. W menedżerze zadań została dodana nowa kolumna, która pokazuje bieżące zużycie energii przez dany proces lub zestaw procesów.

W sytuacjach podbramkowych, gdzie nie ma możliwości podładowania akumulatora, może to być szczególnie ważne. Poza bieżącym zużyciem energii można wyświetlić również kolumnę gdzie jest obliczany trend.
Schowek

Ciekawym rozwiązaniem jest historia schowka, która umożliwia skopiowanie wiele razy różnych tekstów, a następnie w dowolnej kolejności wklejanie ich np. do edytora tekstu.

Ponadto można synchronizować schowek z chmurą. Użytkownik będzie decydował co chce synchronizować i taki schowek w chmurze będzie dostępny we wszystkich urządzeniach, na których jest zalogowana ta sama osoba(to samo konto).

Aby zobaczyć ustawienia należy wejść w Start >>Ustawienia >> System >> Schowek, a następnie użyć przełączników Historia schowka i Synchronizuj na urządzeniach. Po aktywacji, historia schowka jest dostępna po naciśnięciu na klawiaturze skrótu Win+V.
Wycinanie i szkicowanie

W najnowszej aktualizacji systemu Windows 10 pojawiło się nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranów o nazwie Wycinanie i szkicowanie. Aby go włączyć wystarczy nacisnąć Win+Shift+S. Zostanie wyświetlony ciemniejszy ekran i wskaźnik wyświetlany jako krzyżyk. Można wybrać punkt na krawędzi obszaru, który zostanie skopiowany. Wycięty obraz zostanie zapisany w schowku i można go stamtąd wkleić do wiadomości e-mail lub dokumentu. Zapisana grafika pojawi się w Centrum Akcji. Jak kliknie się na grafikę uaktywnij się edytor wraz z kilkoma narzędziami. Można go zapisać lub od razu udostępnić.
Ciemny motyw

Od teraz można podziwiać ciemny motyw Eksploratora plików. Z założenia ten motyw miał sprawić by system był bardziej spójny, choć według mnie nie wszędzie jest to dobrze dopracowane.

Aby przełączyć aplikacje na tryb Ciemny należy wybrać Start >>Ustawienia >> Personalizacja >> Kolory , a następnie w obszarze Wybierz domyślny tryb aplikacji wybrać Ciemny.
Nowy Notatnik

Po wielu latach zmian doczekał się również Notatnik. W programie pojawiła się opcja wyszukiwania i zastępowania fraz, nowe opcje powiększania tekstu i kilka innych mniejszych funkcji. Ciekawą nowością jest też obsługa znaku łamania linii, typowe dla innych platform.
I wiele, wiele innych

Powyżej wypisałem tylko kilka nowości w ostatniej aktualizacji. Tak naprawdę wiele elementów systemu Windows 10 zostało odświeżonych i poprawionych, np. przeglądarka Edge.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *