Pierwsze uruchomienie Windowsa 10

Jako że co jakiś czas na moim blogu pojawiają się artykuły związane z Windowsem 10 postanowiłem napisać artykuł, który mniej zaawansowanym użytkownikom ułatwi życie. Napisał do mnie Pan Mieczysław prośbę by opisać krok po kroku jak wykonać pierwsze uruchomienie laptopa zaraz po zakupie. Poniżej postaram się opisać jak uniwersalnie wygląda pierwsza konfiguracja Windows 10 dla większości komputerów.

Podstawowa sprawa to czytać co jest napisane na ekranie i postępować według instrukcji, nie klikać tylko dalej!

Jednym z pierwszych ekranów po włączeniu komputera i załadowaniu się systemu to wybranie sieci wifi i podanie hasła dostępu. W przypadku gdy komputer podłączony jest do sieci za pomocą kabla klikamy dalej.

Szybka personalizacja

Kolejny krok to tzw. szybka personalizacja, czyli wybieramy ustawienia na co pozwalamy systemowi lub co ograniczamy i nie pozwalamy na zbieranie o nas danych. Przez najbliższych kilka ekranów należy zaznaczyć opcję Udostępnij lub Nie udostępnij. Wybór należy do Ciebie.

System pyta czy wyrażamy zgodę m.in na:

  • wysyłaj do firmy Microsoft dane wpisywania tekstu i pisania tekstu odręcznego na potrzeby ulepszania platformy sugestii i rozpoznawania
  • zezwalaj aplikacjom na używanie identyfikatora treści reklamowej w różnych aplikacjach
  • włączenie funkcji lokalizacji
  • wysyłanie informacji firmie Microsoft (pełne, podstawowe).

Jeżeli chodzi o mnie to zazwyczaj wszystkie opcję wyłączam, a wysyłanie informacji telemetrycznych do firmy Microsoft ustawiam na podstawowe. Jednak to jest mój wybór i każdy powinien decyzję podjąć sam podczas pierwszego uruchomienia. Ponadto wszystkie te opcję można zmienić w czasie późniejszym w ustawieniach systemu.

Logowanie

Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z jakiś usług firmy Microsoft i posiadamy konto można się na nie zalogować. Jeżeli nie mamy takiego konta można je utworzyć, choć to nie jest wymagane. W tym artykule opisałem czy warto zakładać konto Microsoft i do czego ono służy.

Ciekawostką jest to, że jeżeli pamiętamy adres mailowy (na koncie Microsoft), numer telefonu (który podaliśmy) lub nazwę Skype to możemy ją wykorzystać w celu zalogowania. Jeżeli nie posiadamy konta lub nic nie pamiętamy możemy pominąć ten krok.

Nazwa użytkownika

Następny krok to komputer poprosi o wpisanie nazwy użytkownika. W tym miejscu możemy wpisać prawdziwe imię lub jakiś pseudonim. Ta nazwa będzie pokazywała się podczas logowania się lub blokady komputera.

Ostatnia konfiguracja

Przez chwilę na ekranie będą wyświetlały się różne komunikaty, m.in. Trwa przygotowanie. Nie wyłączaj komputera. Cierpliwie czekamy aż wszystko poprawnie się załaduje i zobaczymy Pulpit Windows wraz z otwartym menu Start.

Pierwsze aplikacje

Jedną z pierwszych aplikacji jaką należy zainstalować to program antywirusowy, np. bezpłatny Avast lub inny. Opis instalacji programu antywirusowego znajduje się tutaj.

Warto także zainstalować inne przeglądarki internetowe, np. Chrome, Firefox czy Operę.

Potwierdzenie usunięcia pliku

Od razu jak tylko uruchomimy nowiutki komputer warto ustawić w systemie potwierdzenie usunięcia plików. Opcja ta się przydaje w sytuacjach gdy przypadkowo naciśniemy Usuń lub przycisk Del na klawiaturze i plik zniknie.
Jak to zrobić? Klikamy prawym przyciskiem na Pulpicie na koszu i wybieramy Właściwości.

Należy zaznaczyć „ptaszka” przy Wyświetl okno dialogowe potwierdzające usuwanie. Klikamy Zastosuj i OK.

A Wy co jeszcze instalujecie i konfigurujecie po pierwszym uruchomieniu komputera?

Aktualizacja 28.02.2019