Jak kupić bilet na PKP? #2018

Święta co raz bliżej, ludzie przemieszczają się w rożne regiony Polski. Jedni wybierają podróż autobusem, inni samochodem, a jeszcze inni pociągiem. Rok temu napisałem podobny artykuł jak kupić bilet na pociąg poprzez Internet. Od tego czasu serwis PKP został zmodyfikowany i postanowiłem napisać artykuł z aktualizacją na grudzień 2018 roku. 

Oczywiście serwis jest cały czas rozwijany i za kilka miesięcy znowu może się okazać, że informacje tu zawarte będą już nieaktualne.

Zakładamy, że w styczniu chcemy wybrać się w podróż pociągiem z Krakowa do Warszawy. Wybrałem weekend 12-13. styczeń 2019 roku. Czas podróży to ok 2,5 h oraz kupuję bilet miesiąc wcześniej żeby załapać się na korzystną promocję. 

1. Otwieramy przeglądarkę internetową i w pole adresowe wpisujemy adres strony internetowej PKP: http://rozklad-pkp.pl 

2. Otworzy się strona internetowa Wyszukiwarki połączeń kolejowych. W tym miejscu będzie nas interesowało skąd wybieramy się w podróż oraz dokąd i w jakim terminie.

3. W pole Z wpisujemy Kraków i z podpowiedzi wybieramy Kraków Główny, w pole DO wpisujemy Warszawa i wybieramy z podpowiedzi Warszawa Centralna, wybieramy odpowiednią datę i godzinę. Gdy już wszystko wybierzemy klikamy WYSZUKAJ POŁĄCZENIE.

4. W tym miejscu pojawią się wszystkie możliwe połączenia na trasie Kraków Główny – Warszawa Centralna. Gdy już wybierzemy właściwe połączenie o odpowiadającej nam godzinie klikamy KUP BILET.

4.  Po wybraniu właściwego połączenia pojawia się zaznaczony pociąg, który można już zarezerwować. Wystarczy wybrać w której klasie chcemy kupić bilet, klikamy na prostokąt z ceną, a następnie zostaniemy przesunięci do szczegółów połączenia. 

5. W tym kroku mamy do wyboru kilka opcji. Można wybrać bilet dla dużej rodziny lub bilet rodzinny, odpowiednią zniżkę, klasę czy usytuowanie miejsca. Odpowiednie pole należy zaznaczyć lub wybrać z listy rozwijalnej.

6. W kolejnym kroku należy wpisać imię i nazwisko podróżnego oraz wybrać cenę biletu. Ponadto można zobaczyć numer wagonu i miejsce. Czas na dokonanie transakcji to 1,5 minuty. 

7. Kolejny krok to okno logowania/rejestracji. Jeżeli posiadamy konto w kolumnie MOJE KONTO wpisujemy dane do logowania: login i hasło i zatwierdzamy ZALOGUJ SIĘ. Jeżeli nie posiadamy konta rejestrujemy się.

8. Kolejny krok to podsumowanie zakupu biletu wraz z możliwością wyboru formy zapłaty: Płatność kartą lub Płatność natychmiastowa. W tym przykładzie zapłaty za bilet dokonamy od razu i klikamy ikonkę Przelewy24. Za bilet można zapłacić również później, wtedy klikamy Płatność później. 

9. W tym ekranie wybieramy jak chcemy dokonać płatności… można wybrać swój bank lub zapłacić BLIKiem. W poniższym przykładzie zapłacimy BLIKiem, gdyż jest to według mnie najszybszy sposób płatności. 

10. Kolejny krok to wygenerowanie kodu BLIK w telefonie komórkowym w aplikacji swojego banku i przepisanie go w poniższe okienko. Następnie klikamy DALEJ i transakcję potwierdzamy w telefonie. 

11. Czekamy chwilkę na zakończenie transakcji klikając OK

12. Po chwili mamy widok zakupionych biletów. W tym miejscu można go wydrukować, klikając pobierz, zrezygnować lub wymienić na inny.