Personalizacja pulpitu

W tym artykule opiszę ciekawe możliwości dostosowania wyglądu pulpitu w systemie Windows 10. Zaczynamy!

Zmiana tapety

Aby zmienić tło pulpitu wystarczy, że wybierzemy kombinację klawiszy Start+I(Ustawienia) i wybierzemy Personalizacja, a następnie Tło.
Mamy tu do wyboru trzy opcje:

  • Obraz, który możemy wybrać z kompozycji systemu lub własny klikając Przeglądaj.
  • Jednolity kolor, czyli z palety wybieramy kolor tła pulpitu.
  • Pokaz slajdów. Tu możemy wybrać folder ze zdjęciami, które będą zmieniały się co jakiś czas, np. 30 minut. Dodatkowo mamy przełącznik na zmieszanie zdjęć oraz na pokaz slajdów podczas zasilania z baterii.

Kolory

Z tej opcji możemy skorzystać gdy nie odpowiada nam automatyczne dobieranie kolorów interfejsu na podstawie barwy tła i wybrać ulubiona barwę. Aby dokonać zmian klikamy kombinację klawiszy Start+I i wybieramy Personalizacja, a następnie pozycję Kolory.
W przypadku wybrania własnego koloru odznaczamy Automatycznie wybierz kolor wiodący z mojego tła i wybieramy kafelek z odpowiednim kolorem lub kliknąć na + i wybrać kolor niestandardowy.
Jeżeli zależy nam na wybranym kolorze dodatkowo można zaznaczyć opcję w pokaż kolor wiodący w następujących obszarach >> Menu Start, pasek zadań i centrum akcji, a także w Pasek tytułu.
Ponadto można zmienić domyślny tryb aplikacji z jasnego na ciemny.

Kompozycje

W tym miejscu możemy zmienić całkowity wygląd Pulpitu Windows. Możemy zmienić tło na własne, efekty dźwiękowe, kolory oraz wskaźnik kursora. I taką przygotowaną kompozycję możemy zapisać. Aby wejść do edycji klikamy kombinację klawiszy Start+I i wybieramy Personalizacja, a następnie pozycję Kompozycje. Aby zmienić odpowiednie opcje klikamy we właściwe opcje, np. Kolor i przechodzimy do opisanego wyżej punktu. Gdy stworzymy własną kompozycję wybierając indywidualne opcję tapety, kolorów itp. możemy kliknąć na Zapisz kompozycję.
W przypadku gdy chcemy pobrać gotową kompozycje można skorzystać z gotowego rozwiązania ściągając kompozycję ze sklepu Microsoft Store, czyli klikamy na Pobierz więcej kompozycji ze sklepu Microsoft Store.

Rozmieszczenie ikon na Pulpicie

Warto tez pamiętać o podstawowej funkcji jaką mamy, czyli menu kontekstowe klikając prawym przyciskiem myszy na Pulpicie >> Widok. Możemy wybrać z trzech opcji wielkość ikon na pulpicie: duże, średnie i wielkie ikony. Można automatycznie je rozmieścić, a także wyrównać je do siatki, czyli zawsze będą dobrze widoczne. Aby wykonać powyższe czynności klikamy prawym przyciskiem myszy na Pulpit >> Widok i wybieramy odpowiednią opcję.
Wyłączając opcję Pokaż ikony pulpitu, możemy ukryć ikony widoczne na pulpicie.

Wygaszacz ekranu

Jeżeli chcemy zmienić standardową opcję wygaszacza ekranu, który domyślnie jest wyłączony należy wejść w okno ustawień wygaszacza ekranu, czyli klikamy lewym przyciskiem myszy menu Start i wpisujemy z klawiatury wygaszacz ekranu. Po pojawieniu się okna Ustawienia wygaszacza ekranu rozwijamy sekcje Wygaszacz ekranu i wybieramy dowolną z domyślnej Brak.
Podgląd wybranego wygaszacza ekranu można na bieżąco śledzić w miniaturowym podglądzie lub klikając na Podgląd. Można także ustawić odpowiedni czas po jakim zostanie włączony. Zatwierdzamy OK.